Muzyka Dawna w Pałacu Paca

ANDREW LAWRENCE-KING

Wirtuoz harfy barokowej i nowatorski wykonawca partii basso continuo, Andrew Lawrence-King jest uważany za jednego z wiodących wykonawców muzyki dawnej na świecie. Jako twórczy i inspirujący dyrygent prowadzi instrumenty z grupy continuo (harfa, organy, klawesyn, psałterium), dyrygował operami i oratoriami barokowymi w mediolańskiej La Scali, Operze w Sydney, Casals Hall w Tokio, Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskim Konzerthausie, nowojorskiej Carnegie Hall i Palacio de Bellas Artes w Mexico City.

Jego muzyczna droga rozpoczęła się od stanowiska pierwszego chórzysty w parafialnym kościele katedralnym w rodzinnym St. Peter Port na wyspie Guernsey, gdzie zdobył stypendium organowe do Cambridge. Swoje studia kontynuował w London Early Music Centre. Szybko dał się poznać jako wszechstronny wykonawca partii continuo, występując z wiodącymi zespołami specjalizującymi się w muzyce dawnej. W 1988 roku założył i współprowadził zespół continuo Tragicomedia. Dołączył jako harfista-solista do zespołu Jordiego Savalla, Hesperion XX i został zaproszony do objęcia stanowiska profesora harfy i continuo w Akademii Muzyki Dawnej w Bremie.

W 1994 roku Andrew Lawrence-King założył swój własny zespół The Harp Consort i natychmiast podpisał z wytwórnią Deutsche Harmonia Mundi siedmioletni kontrakt na realizację cyklu nagrań solowych i zespołowych: Luz y Norte (Diapason d'Or oraz najlepsze nagranie roku wg magazynu "Amadeus"); średniowieczna "opera" Ludus Danielis; Italian Concerto (nominowana przez Niemiecką Akademię Fonograficzną do Najlepszego CD Roku z Muzyką Dawną), na których występuje jednocześnie jako dyrygent i solista; La Purpura de la Rosa, pierwsza opera w Nowym Świecie (nagroda Noah Greenberg); Cztery Pory Roku Vivaldiego i in. The Harp Consort wystąpił w nagradzanym nagraniu Almiry, pierwszej opery G.F. Haendla zrealizowanej przez Andrew Lawrence'a-Kinga dla wytwórni CPO. Obecnie The Harp Consort nagrywa wyłącznie dla Harmonia Mundi USA. Najbardziej znana jest ich przebojowa płyta Missa Mexicana - polifonia i tańce popularne z XVII-wiecznego Meksyku.

Andrew Lawrence-King jest pierwszym gościnnym dyrygentem florenckiego zespołu barokowego, L'Homme Arme, specjalizującego się we wczesnobarokowej operze i oratorium. Dyrygował sceniczną produkcją Eurydyki Jacopo Periego na deskach Los Angeles Getty Centre z okazji 400-lecia pierwszej opery. Został także zaproszony do Limy, aby poprowadzić operę La Purpura de la Rosa w 300-rocznicę jej powstania. Jego praca ze Steve'm Playerem & The Harp Consort nad XVII-wiecznymi tańcami zdobyła zespołowi nieporównywalną reputację w dziedzinie stylowych i jednocześnie rozrywkowych spektakli. Album z Paulem Hillierem został wybrany przez Elvisa Costello jako nagranie roku magazynu Rolling Stone.

Andrew Lawrence-King aktualnie dzieli swój czas pomiędzy recitale solowe, występy z The Harp Consort i pracę gościnnego dyrygenta z orkiestrami, chórami i operami barokowymi w Europie, krajach skandynawskich i obu Amerykach, włączając w to występy z programami Luz y Norte i Missa Mexicana na całym świecie.

Jako zapalony żeglarz, Andrew posiada upragniony certyfikat "Yachtmaster" Królewskiego Towarzystwa żeglarskiego i większość wolnego czasu spędza na pokładzie swego jachtu "Continuo".


- - - - - - - - - - - - - - - - -