Krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej


W Bukowcu, w Kotlinie Jeleniogórskiej, w czerwcu 1999 roku odbył się pierwszy interdyscyplinarny obóz studencki. Został on zorganizowany z inicjatywy Ośrodka Ochrony Zabytkowego Krajobrazu. Głównym jego pomysłodawcą i organizatorem jest dr Andrzej Michałowski.
W warsztatach wzięli udział studenci (wraz ze swoimi opiekunami naukowymi i artystycznymi) z Instytutu Architektury Politechniki Lwowskiej i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Zabytkoznastwa i Konserwatorstwa oraz Zakładu Malarstwa Sztalugowego Instytutu Artystycznego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego biorący udział w praktykach w Kotlinie Jeleniogórskiej są członkami Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki UW Sekcji Badań Sztuki Śląska, działającego od 1998 roku pod kierunkiem dr Tadeusza Bernatowicza.

Głównym tematem praktyk była architektura rezydencjonalna. Każdy z uczestników zajmował się rozpoznaniem jednej z rezydencji na obszarze gminy Mysłakowice, a zatem pałaców w Bukowcu, Łomnicy, samych Mysłakowicach, Wojanowie oraz Wojanowie-Bobrowie. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej, a w szczególności gminy Mysłakowice należy do najciekawszych regionów Polski. Na tym terenie znajduje się ogromna ilość zabytków zarówno architektonicznych (pałace, domy tyrolskie, kościoły, budowle parkowe), jak i krajobrazowych (romantyczne parki w stylu angielskim). Jednak informacje o istniejących tam obiektach zabytkowych są niejednokrotnie skąpe i przestarzałe. Efekty pracy studentów historii sztuki zostały zaprezentowane na sesji naukowej, mającej miejsce w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach, w 2000 roku.

Zebrane w czasie praktyk wiadomości i materiały fotograficzne posłużą w przyszłości do przygotowania przewodnika turystycznego.
Powrót