MUZEUM REGIONALNE W SŁAWKOWIE
Rynek 9, 42-533 Sławków
tel. (0-32) 293-13-96

Muzeum Regionalne (Dział Kultury Dawnej) w Sławkowie zostało założone przez Oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej (obecnie Towarzystwo Miłośników Sławkowa) i do 1976 r. mieściło się w XVIII-to wiecznej Karczmie, Rynek 2.
Od 1984 r. funkcjonuje jako Dział Kultury Dawnej miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie, Rynek 9, w zabytkowej kamienicy z drugiej połowy XIX w., która należała do kupca sławkowskiego Jana Kuca.

Zbiory Muzeum prezentowane są na pięciu WYSTAWACH STAŁYCH:
- "Sławkowskie górnictwo, rzemiosło i handel", na której prezentowane są narzędzia górnicze, lampy górnicze z XVIII i początku XX w., próbki rud ołowiu i srebra, rzeźby świętych z drugiej połowy XVII w., XIX w. i pocz. XX w., plany przebudowy Ratusza z 1905 r., plan miasta z 1823 r., dokumentacja fotograficzna zabudowy Sławkowa.
- "W lamusie Zygmunta Glogera" - wystawa etnograficzna eksponująca przedmioty codziennego użytku z XVIII, XIX i pocz. XX w., narzędzia rolnicze, skrzynie wianowe, stroje ludowe ziemi olkuskiej, naczynia gliniane, stare zegary, żelazka.
- "Początki Sławkowa w świetle wykopalisk archeologicznych" - wystawa prezentuje dorobek badan archeologicznych prowadzonych w latach 1983-98 przez Wojewódzkiego Konserwatora ds. Zabytków Archeologicznych w Katowicach - mgr Jacka Pierzaka, które to badania doprowadziły do odkrycia jednego z najstarszych i największych w Polsce Południowej ruin zamku obronnego biskupów krakowskich, datowanego na lata 80-te XIII w. Ponadto obejrzeć można naczynia gliniane z drugiej połowy XIII, XIV i XV w., groty bełtów kusz z XV w., kafle z XVI w.
- "Fragment historii Żydów Sławkowa", gdzie prezentowane są księgi hebrajskie z XIX w., dokumenty dotyczące Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Sławkowie, dokumentacja fotograficzna cmentarza dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Sławkowa i Strzemieszyc założonego w 1907 r.
- "Pamiątki z I i II wojny światowej" - pokazano tu mundury wojskowe z I i II wojny światowej, manierki wojskowe, hełmy niemieckie i rosyjskie, pasiak obozowy z Oświęcimia, mydła, dokumentację fotograficzną poległych sławkowian, sztandary wojskowe - kombatanckie.

Dział Kultury Dawnej posiada także galerię, w której okresowo prezentuje twórczość artystów profesjonalnych i amatorów z regionu, spoza niego i z zagranicy.

WYSTAWY CZASOWE:
- Wystawa malarstwa Marii Schier (VI-VIII) - Wystawa malarstwa Czesława Gałużnego (IX-XII)

MUZEUM REGIONALNE w Sławkowie
Rynek 9, 42-533 Sławków
tel. (0-32) 293-13-96
e-mail: muzeum@zabytki.pl

GODZINY OTWARCIA MUZEUM:
we wtorek i czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00
w środę i piątek od 14.00 do 18.00
ostatnia sobota i niedziela każdego miesiąca od 11.00 do 16.00

CENY BILETÓW
normalny - 2 zł
ulgowy - 1 zł (wycieczki zbiorowe, dzieci, studenci, emeryci i renciści)
oprowadzanie po mieście - 5 zł


DOJAZD:
Przez Sławków przebiega międzynarodowa trasa E-40 Berlin-Lwów. Z drogi tej istnieje dobre połączenie z drogą szybkiego ruchu Warszawa-Budapeszt oraz autostradą E-4. Przez miasto przebiega też linia kolejowa Katowice-Kielce.
Linie autobusowe:
nr 49 Dąbrowa Górnicza-Sławków, nr 633 Będzin-Dąbrowa Górnicza-Sławków-Olkusz, nr 634 Dąbrowa Górnicza-Sławków, nr 933 Dąbrowa Górnicza-Sławków, nr 460 Olkusz-Sławków (dworzec PKP) przez Bolesław, Wodącą, Bukowno, nr 461 Olkusz-Sławków przez Laski, nr 462 Olkusz-Sławków przez Bolesław, Podlipie, nr 463 Olkusz-Sławków przez Bukowno.


Z A P R A S Z A M Y !
 
 

Powrót do strony głównej kolekcji muzealnych