MUZEUM ŚREMSKIE
ul. Mickiewicza 89, 63-100 Śrem
tel. (0-66) 283-59-38

Ciekawym i cennym zbiorom Muzeum Śremskiego dał początek miejscowy cukiernik Feliks Sałaciński, który jako młody chłopiec, w 1895 r., znalazł na pobliskich polach miedziaka z czasów Zygmunta III. Ten cenny obiekt dał początek kolekcjonerskiej pasji Sałacińskiego. Po I wojnie światowej otworzył w swym mieszkaniu, przy ul. Poznańskiej 12, prywatne muzeum, liczące przed II wojną światową 4 tysiące obiektów. Po wojnie Feliks Sałaciński przystąpił do rekonstrukcji, rozproszonych w latach okupacji hitlerowskiej, zbiorów. Zamysłu przekazania zbiorów swojemu miastu nie zdążył zrealizować od strony formalno-prawnej. Jego bogaty dobytek muzealny odziedziczyli krewni. Częściowo wykupione przez władze miejskie zbiory Sałacińskiego stały się bazą wyjściową umożliwiającą uruchomienie obecnego muzeum. Na jego siedzibę, w 1976 r., przeznaczono część pomieszczeń w dawnym ratuszu. W 1991 r. muzeum otrzymało samodzielny budynek.

Zbiory Muzeum Śremskiego pogrupowane są w następujących działach:
archeologicznym, etnograficznym, historycznym, rzemiosła cechowego, militariów i zabytków Śremskiego Bractwa Strzeleckiego.

EKSPOZYCJA STAŁA Muzeum Śremskiego inspirowana kolekcją Sałacińskiego to swego rodzaju "gabinet osobliwości". Znajdują się w nim: XIX-wieczna kopia dziecięcej zbroi renesansowej i armatka na lawecie, której tragiczne, samobójcze użycie przypisano hrabiemu Edwardowi Raczyńskiemu z Rogalina. Doskonale prezentują się skrzynie cechowe z XVIII i XIX w. oraz obesłania cechowe świadczące o świetności śremskiego rzemiosła.

Osobne miejsce zajmuje grupa zabytków związanych z działalnością Śremskiego Bractwa Strzeleckiego. Należą do niej medale i klejnoty (m.in. pas króla kurkowego z 1653 r.), fotografie braci strzeleckiej, częściowe umundurowanie oraz drewniane tarcze strzeleckie.

Wśród przedmiotów o charakterze etnograficznym na szczególną uwagę zasługują XVIII-wieczne, drewniane i polichromowane rzeźby, wykonane w regionalnych warsztatach. Na wystawie prezentowane są także liczne obiekty z kolekcji numizmatycznej i militaria z okresu od XVII do XX w.

Bogata jest ekspozycja zabytków archeologicznych pochodzących ze Śremu i okolic: Nochowa, Pyszącej, Mechlina. Są to głównie naczynia gliniane wydobyte z cmentarzysk z okresu kultury łużyckiej.

Do najcenniejszych dokumentów pisanych w zbiorach muzeum należą: dokument pergaminowy śremski z pieczęcią u dołu, pisany po łacinie, z 1575 r. oraz przywilej dla Bractwa Szewskiego Miasta Śrem z 1596 r. Oba ze względów konserwatorskich pokazywane są okazjonalnie.

Muzeum posiada ponadto kolekcje obrazów Barbary Houwalt, Ildefonsa Houwalta oraz śremskiego twórcy, Jerzego Jurgi. Ten ostatni, obok malarstwa, zajmuje się konstruowaniem kusz, które według opinii znawców są obiektami wysokiej klasy i doskonale odpowiadają historycznym pierwowzorom.
W zbiorach śremskich znajduje się także stworzona przez niego ostatnio torsyjna machina miotająca zwana balistą.

Oprócz ekspozycji stałej Muzeum Śremskie organizuje WYSTAWY CZASOWE ze zbiorów własnych lub wypożyczonych z innych placówek.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych form działalności Muzeum jest wydarzenie pod nazwą: "Atelier fotograficzne w dawnym stylu". W zainscenizowanym, archaicznym studiu fotograficznym organizatorzy wraz z gośćmi kreują muzealną rzeczywistość, utrwalaną w sepiowej fotografii. Dużym powodzeniem cieszy się również cykl spotkań "Książka z autografem", w którym gościli wybitni poznańscy historycy oraz powszechnie znany i lubiany prof. Stefan Stuligrosz.

Od 1999 roku Muzeum również współtworzy Galerię'99, której kierownikiem jest Jerzy Jurga. Prezentuje się tutaj sztukę współczesną, głównie twórców poznańskich. Założyciele galerii chcieli stworzyć atrakcyjne, interesujące miejsce edukacji, które kreuje świadomych odbiorców sztuki i daje możliwość zaistnienia nowej jakości w życiu kulturalnym miasta.
Niekonwencjonalnym elementem pracy Muzeum jest redagowanie lokalnego miesięcznika "Gazeta Śremska". W 1995 r., finansowana przez samorząd gminy gazeta, została wpisana w strukturę organizacyjną muzeum.

MUZEUM ŚREMSKIE
ul. Mickiewicza 89, 63-100 Śrem
tel. (0-66) 283-59-38

Muzeum czynne:
we wtoreki w godzinach od 12.00 do 17.00
od środy do piątku od 10.00 do 15.00
druga sobota miesiąca od 10.00 do 15.00
druga niedziela miesiąca od 11.00 do 17.00
w poniedziałki nieczynne


Z A P R A S Z A M Y !


 
 
 

Powrót do strony głównej kolekcji muzealnych