MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO W ZIĘBICACH
Rynek 44, 57-220 Ziębice
tel./fax (0-74) 819-13-78

Das Museum in Ziębice

Ziębice są dziesięciotysięcznym miasteczkiem położonym w powiecie Ząbkowice Śląskie w woj. dolnośląskim ok. 60 km na południe od Wrocławia. Muzeum w Ziębicach istniało od 1931 r. pod nazwą Heimatmuseum. W 1937 r. kolekcja ziębickiego muzeum zostaje znacznie powiększona dzięki przekazaniu przez Martę Langer Schlaeffke cennych i bogatych zbiorów jej zmarłego męża Josepha Langera. Po pierwszej wojnie światowej po przejęciu miasta przez władze polskie muzeum z przerwami prowadzi swoją działalność gromadząc głównie zbiory z zakresu gospodarstwa domowego. W związku z tym w latach siedemdziesiątych przyjmuje specjalizację i nieco mylącą (ze względu na różnorodność zbiorów) nazwę: Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które jest częścią Ziębickiego Centrum Kultury ma swoją siedzibę w Ratuszu Miejskim w Ziębicach.

W związku z przyjętą specjalizacją wiodącą cześć eksponowanej kolekcji ziębickiego Muzeum stanowi sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, żelazka, rozdrabniacze, wyciskacze do soków itd.) oraz naczynia i sztućce różnych epok (XVII-XX w.).
Na szczególną uwagę zasługuje największa w Polsce kolekcja żelazek obejmująca żelazka różnych typów: płaskie i wypukłe (tzw. wołowe języki) żelazka na duszę, żelazka pełne-monolityczne (tzw. głuche), węglowe zwykłe i kominkowe oraz żelazka spirytusowe, gazowe i elektryczne, a także żelazka do włosów-lokówki. Kolekcja ta prezentuje rozwój żelazka od XVII do XX w.
Ponadto w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego znajdują się pokaźne zbiory naczyń mosiężnych i miedzianych głównie z XIX w., sztućców różnego rodzaju (do mięs, ryb, raków) XVIII-XX w.
Interesujące są również zbiory mebli. Znajdują się tu zarówno śląskie szafy ludowe XVII-XIX w., jak i meble mieszczańskie XVIII-pocz. XX w.
Na uwagę zasługują zgromadzone w Ziębicach historyczne zbiory regionalne m.in.: dokumenty cechowe, tłoki pieczętne i odciski pieczęci miejskich i cechowych XVI-pocz. XX w., starodruki i rękopisy od XV w. oraz malarstwo śląskie XVIII-XX w.
Szczególnie cenna jest kolekcja wspomnianego już Josepha Langera (l865-1918) malarza i kolekcjonera, profesora wrocławskiej Kunstgewerbeschulle. Artysty zajmującego się malarstwem sztalugowym (portrety, pejzaże, malarstwo religijne), ściennym, projektowaniem mebli, ilustrowaniem książek oraz konserwacją malowideł ściennych m.in. Aula Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kościoły Wrocławia, Legnicy, Świdnicy, Oleśnicy. Ziębicka kolekcja obejmuje rysunki, szkice i obrazy J. Langera oraz jego zbiory antykwaryczne m.in. rękopisy, starodruki, monety, porcelanę oraz szkło (prezentowane w Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze).

EKSPOZYCJE STAŁE

Kuchnia mieszczańska z przełomu XIX i XX w. (w przygotowaniu):
 

Ekspozycja etnograficzna - szafy ludowe oraz naczynia i sprzęt gospodarstwa domowego:
 

Kolekcja żelazek:
     

Gabinet barokowy - malarstwo, rzeźba sakralna, naczynia, meble:


Salonik mieszczański biedermeier - meble i wyposażenie wnętrza:
   

Kolekcja Josepha Langera - zaaranżowany gabinet artysty z częścią jego kolekcji malarstwa i zbiorów antykwarycznych:
 

Muzeum w Ziębicach dysponuje również salą wystaw czasowych, w której prezentuje zbiory własne nie eksponowane na wystawach stałych oraz prace głównie współczesnych twórców miejscowych. Dzięki współpracy z innymi muzeami Zbiory Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach można oglądać również na czasowych wystawach w innych muzeach głównie Dolnego Śląska.

MUZEUM SPRZĘTU GOSPODARSTWA DOMOWEGO w Ziębicach
Ziębickie Centrum Kultury
Rynek 44, 57-220 Ziębice
tel./fax (0-74) 819-13-78
e-mail: msgd@wp.pl

Muzeum czynne:
od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00
w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00
- statnie wejście do muzeum 30 minut przed zamknięciem -

Muzeum nieczynne w poniedziałki oraz w święta:
1 stycznia,
Wielka Sobota, I i II dzień Wielkanocy,
1 i 3 maja (2 maja czynne od 12.00 do 16.00 - ostatnie wejście o 15.30),
Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia (24 i 31 grudnia jeżeli nie przypadają w sobotę, czynne od 10.00 do 13.00 - ostatnie wejście o 12.30, jeżeli przypadają w sobotę nieczynne)

W okresie tzw. długich weekendów - z wyjątkiem dni wymienionych powyżej - Muzeum czynne od 12.00 do 16.00, ostatnie wejście o 15.30

Ceny biletów:
Normalny - 4 zł, Ulgowy - 2 zł
W niedzielę wstęp bezpłatny
Wejście na wieżę Ratusza Miejskiego - 2 zł

Z A P R A S Z A M Y !


 
 
 

Powrót do strony głównej kolekcji muzealnych