ZABYTKI   POWIATU   GOLUBSKO-DOBRZYŃSKIEGOCHEŁMONIEC
KOŚCIÓŁ gotycki, z cegły, zapewne z 1. poł. XIV w., przekształcany w XVII w. i w latach 1862-65; jednonawowy.

CIECHOCIN
KOŚCIÓŁ gotycki, z kamienia, zapewne z XIV w., z zakrystią z poł. XVIII w., przekształcony w duchu neogotyckim w 1892 r.; salowy z wnętrzem wtórnie podzielonym na trzy nawy i wieżą frontową nadbudowaną w 1892 r.

DULSK
KOŚCIÓŁ drewniany o konstrukcji zrębowej, z 2. poł. XVIII w. z fundacji Działyńskich; jednonawowy.

DZIAŁYŃ
KOŚCIÓŁ barokowy, z pocz. XVII w., z fundacji Działyńskich, przebudowany w 1641 r.; jednonawowy z kaplicą grobową Działyńskich od południa i dwuwieżową fasadą.

GOLUB DOBRZYŃ
KOŚCIÓŁ Św. Katarzyny (w Golubiu), gotycki, z cegły, zbudowany ok. 1320-50, wielokrotnie odbudowywany; jednonawowy ze sklepionym prezbiterium, gotycką kaplicą od północy, z przełomu XIV/XV w. i renesansową (grobową Kostków) od południa, z końca XVI w. oraz wieżą frontową.
KOŚCIÓŁ Św. Katarzyny (w Dobrzyniu) klasycystyczny, zbudowany w 1823 r., z fundacji Antoniego Wybranieckiego; jednonawowy z wieżą frontową i wgłębnym portykiem w fasadzie.
ZABUDOWA MIEJSKA: domy o cechach klasycystycznych, z 1. poł. XIX w., piętrowe, zachowane m.in. przy ul. Chopina i Rynku; dom barokowy (Rynek 35), 1617, dwupiętrowy, z przekształconym przyziemiem.
MURY MIEJSKIE gotyckie, z cegły, z 1. poł. XIV w., zachowane na dużych odcinkach, z prostokątnymi basztami łupinowymi (zachowanych 12).
ZAMEK krzyżacki, komturski, gotycki, z cegły, z ok. 1300-1330, rozbudowany m.in. o dwie cylindryczne wieże na pocz. XV w., odbudowany ok. 1440-50, przebudowany w latach 1616-1623, dla Anny Wazówny, odbudowany 1713-18, opuszczony w XIX w., odbudowany 1959-69. Czteroskrzydłowy, dwupiętrowy z dziedzińcem wewnętrznym, danskerem od pn. i wieżą w narożniku pn.-zach. Muzeum Regionalne PTTK.


 
 
 

<< zabytki województwa kujawsko-pomorskie