MUZEUM MIEDZI W LEGNICY
ul. Partyzantów 3, 59-220 Legnica
tel. (0-76) 862-49-49

Muzeum w Legnicy powstało w 1879 roku. Jego budynek i bogate zbiory uległy niestety zagładzie w 1945 r. Utworzone od nowa w 1962 r., obecne Muzeum otrzymało na swą siedzibę dawny pałac cysterski wzniesiony w latach 1726-28 przez opata klasztoru w Lubiążu Ludwika Baucha. Gmach ten oraz zlokalizowana obok Akademia Rycerska, a naprzeciw kościół św. Jana i dawne Kolegium Jezuickie tworzą dziś unikalny kompleks architektury barokowej usytuowany w centrum miasta, tuż obok Rynku.

Muzeum Miedzi posiada w swych zbiorach bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Legnicy oraz obszaru historycznie z nią związanego, od pradziejów po współczesność. Dopełnieniem tego są stale powiększane zbiory ikonografii miasta.
Druga specjalnością Muzeum jest MIEDŹ, z której wydobycia i przerobu znane jest województwo legnickie w kraju i na świecie. Muzeum posiada zbiór minerałów miedzi z całego świata, kolekcje różnorodnych przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów. Są to narzędzia, broń, proste naczynia i sprzęty gospodarcze, misternie zdobione wyroby rzemiosła artystycznego. Kolekcje dawnej i współczesnej rzeźby brązowej oraz miedziorytów uzupełniają szeroką gamę zastosowań miedzi, jako tworzywa w sztuce.
Muzeum posiada również zbiory dawnych wyrobów z cyny oraz dawnego i współczesnego złotnictwa.

WYSTAWY STAŁE:
- "Legnica in ictu oculi" - wystawa historyczna
- "Galeria 1241" - motyw bitwy legnickiej w sztukach plastycznych
- "Lapidarium" - plenerowa ekspozycja detali rzeźbiarsko-architektonicznych z wyposażenia i wystroju budowli legnickich od XIV do XIX w.
- "Miedź... z kościoła, pałacu i dworu". Wykorzystanie i funkcje miedzi w zakresie przedmiotów sztuki i codziennego użytku.
Pozostałe kolekcje pokazywane są okresowo na wystawach czasowych. Wystaw takich muzeum co roku przygotowuje kilkanaście.

Planowane WYSTAWY CZASOWE w roku 2001:
- Portrety Olgi Boznańskiej, IX-XII

MAUZOLEUM PIASTÓW znajduje się w kościele św. Jana. Jest to miejsce spoczynku ostatnich książąt legnicko-brzeskich, a jednocześnie ostatnich Piastów. Do wspaniałego wystroju barokowego z lat 1677-79 należą piękne rzeźby dłuta Matthiasa Rauchmillera.

RELIKTY KAPLICY PÓŹNOROMAŃSKIEJ mieszczą się na dziedzińcu zamkowym. Budowla z czasów księcia Henryka I Brodatego i św. Jadwigi swą architekturą i bogatym wystrojem rzeźbiarskim podkreśla majestat władcy i jego plany dynastyczne. W kaplicy zachował się w pełni czytelny rzut poziomy, spore fragmenty przyziemia, liczne detale architektoniczno-rzeźbiarskie.

Projekcje filmowe:
"Zabytki Legnicy" (25 min.), "Legnica zaprasza" (20 min.), również wersja angielska, niemiecka, "Województwo legnickie" (20 min.), również wersja angielska, niemiecka, francuska, "Śladami Piastów Śląskich" (20 min.), "Opus sacrum. Świątynie województwa legnickiego" (25 min.), "Miedź w naszym życiu" (25 min.), "Wstęp do wiedzy o sztuce" (zestaw 9 filmów), "Epoki i style w sztuce polskiej", "Pomniki i skarby kultury narodowej", "O malarstwie" (zestaw 4 filmów), "Sygnowane: Andrzej Wajda" (59 min.), "Dzień w plenerze - francuskie pejzaże w impresjonizmie" (55 min.), "Pięć wieków sztuki holenderskiej" (część I, 75 min.), "Pięć wieków sztuki holenderskiej" (część II, 75 min.), "Krzyżacy" (173 min.), "Faraon" (178 min.), "Wesele" (106 min.), "Ziemia obiecana" (170 min.), "Chłopi" (część I-93 min., część II-92 min.), "Dziedzictwo szarych mnichów. Dzieje zakonu cystersów" (60 min.), "Józef Piłsudski. Droga do niepodległości" (112 min.), "Generał Anders i jego żołnierze" (93 min.), "Z Archipelagu Gułag" (88 min.), "Las Katyński" (55 min.), "Powstanie Warszawskie" (75 min.), "Bitwa o Anglię" (19 min.), "Dzieje parlamentaryzmu polskiego" (75 min.), "Robotnicy 80" (94 min.), "Boże, zbaw Rosję" (55 min.), "Kronika Powstania w gettcie warszawskim" (wg Marka Edelmana, 60 min.)

Projekcje wymagają wcześniejszego zgłoszenia w Dziale Naukowo-Oświatowym, tel. 86-249-49; cena biletów: 2 zł.

MUZEUM MIEDZI w Legnicy
ul. Partyzantów 3, 59-220 Legnica
tel. (0-76) 862-49-49
od środy do niedzieli w godzinach od 11.00 do 17.00

ceny biletów:
normalny 4 zł., ulgowy 2 zł.,
środa: dzień bezpłatny

MAUZOLEUM PIASTÓW
od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00

Pawilon z reliktami kaplicy zamkowej /od kwietnia do października/
od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00


Z A P R A S Z A M Y !


 
 
 

Powrót do strony głównej kolekcji muzealnych